Potpredsednik Vlade za evropske integracije i ministar za nauku i tehnološki razvoj Božidar Đelić izjavio je danas da Srbija započinje pregovore o članstvu u Evropskoj organizaciji za nuklearna istraživanja (CERN), što će biti od velikog značaja za razvoj nauke u našoj zemlji. Pregovori o članstvu će trajati godinu dana, nakon čega Srbija dobija status pridruženog člana, a kroz dve do pet godina postaće punopravni član CERN-a. Pristupanje toj organizaciji je veoma značajno jer ona obavlja najveći naučni eksperiment u istoriji čovečanstva "Veliki sudarač hadrona", u kojoj učestvuje i 40 srpskih naučnika. Pregovori o članstvu u ovoj organizaciji mogu da budu podsticajni i za privredu, a takođe su i jedan od važnih koraka u procesu evropskih integracija naše zemlje. Zajedno sa našom zemljom pregovore o članstvu započinju i Slovenija, Kipar, Izrael i Turska. Članstvo u CERN-u nije samo šansa za fizičare već i sve ostale naučnike koji se bave biomedicinom, inženjerstvom ili informacionim tehnologijama. Pregovori sa CERN-om pružaju šansu mladim naučnicima iz Srbije da se oprobaju u velikim međunarodnim projektima i istraživanjima.
Potpredsednik Vlade za evropske integracije i ministar za nauku i tehnološki razvoj Božidar Đelić izjavio je danas da Srbija započinje pregovore o članstvu u Evropskoj organizaciji za nuklearna istraživanja (CERN), što će biti od velikog značaja za razvoj nauke u našoj zemlji.
Pregovori o članstvu će trajati godinu dana, nakon čega Srbija dobija status pridruženog člana, a kroz dve do pet godina postaće punopravni član CERN-a.
Pristupanje toj organizaciji je veoma značajno jer ona obavlja najveći naučni eksperiment u istoriji čovečanstva "Veliki sudarač hadrona", u kojoj učestvuje i 40 srpskih naučnika. Pregovori o članstvu u ovoj organizaciji mogu da budu podsticajni i za privredu, a takođe su i jedan od važnih koraka u procesu evropskih integracija naše zemlje. Zajedno sa našom zemljom pregovore o članstvu započinju i Slovenija, Kipar, Izrael i Turska.
Članstvo u CERN-u nije samo šansa za fizičare već i sve ostale naučnike koji se bave biomedicinom, inženjerstvom ili informacionim tehnologijama. Pregovori sa CERN-om pružaju šansu mladim naučnicima iz Srbije da se oprobaju u velikim međunarodnim projektima i istraživanjima.
SFR Jugoslavija je bila jedna od 12 osnivača CERN-a 1954. godine, a povukla se iz ove organizacije 1961. godine. CERN čini 20 zemalja članica, a približno 30 država sarađuje sa Centrom u Ženevi.